Kategorie
Tripy po Księstwie

Błoga ulica Błogocka

Ostatnio miałem za bardzo nie wychodzić z domu (spokojnie jeszcze nie jestem ukoronowany) ale szlak by mnie przecież trafił we chałupie. To uznaliśmy z Jerzym, że można przecież odkrywać ciekawostki w najbliższej okolicy i połączyć przyjemne z koniecznym. Zwiedzanie z dbaniem o zdrowie 🙂 Poszliśmy zatem przez Kaiserin Elisabethstraße wprost na Erzherzog Eugenstraße, która była naszym celem 🙂 A tak po ludzku przez ul. Stalmacha na ulicę Błogocką, która jak sama nazwa wskazuje prowadzi do błogich Błogocic. Jednak nie wszystko jest na tej ulicy takie oczywiste. Kiedyś tą część Cieszyna nazywano Górnym Przedmieściem.

Witają nas schody kamienne prowadzące niegdyś do cieszyńskich koszar ale spacer po nich zostawiliśmy sobie na inny dzień.

Z prawej strony w rzędzie widzimy piękne kamienice i mógłbym się rozpisywać o niemal każdej z nich ale kto by to czytał 😉 Jednym z pierwszych budynków, dziś dość niepozornych jest tzw. „Dwór Pojata”. Nazwany tak przez Panią Marię Bernatowiczównę, która w ten sposób upamiętniła swojego stryja autora niesamowitego romansu historycznego, którego nigdy nie czytałem pt. „Pojata córka Lezdejki albo Litwini w XIV wieku”. Jak ktoś zna chętnie poznam opinię. Wracając do budynków to ten „Dworek” dziś jest pod nr 10 🙂

Nieco dalej natrafiamy na kolejną willę i gdyby ktoś wtedy mnie widział co wyczyniałem przy płocie to pomyślałby pewnie, że złodziej planuje jakiś włam, a ja chciałem koniecznie zobaczyć… namalowane strzałki. No tak takie niby zwykłe strzałki. Pochodzą one z czasów gdy Błogocka nazywała się Blogotitzer-Straße. Przy jednej ze strzałek widoczny (mam nadzieje że na fotce też widać) jest napis LSR. To oczywiście skrót z subtelnego niemieckiego słowa LUFTSCHUTZRAUMACH oznaczającego schron przeciwlotniczy. Ot żołnierze niemieccy wyznaczyli, w czasie swych przydługich sześcioletnich odwiedzin piwnicę na właśnie schron.

Już na ul. Ogrodowej warto popatrzeć pod nogi. Nie dlatego, że tam asfalt nierówny czy coś tylko tkwi tam dalej studzienka wyprodukowana w cieszyńskim zakładzie o wdzięcznej i krótkiej nazwie R. Kisling i G. Skrobanek, Fabryka Maszyn, Odlewnia Żeliwa i Metali ! Firma ta działała od lat 20. XX w. przy ulicy Śrutarskiej w zabudowaniach dawnego browaru, a jej właścicielami byli Raimund Kisling oraz Gustaw Skrobanek. Studzienka jednak wyprodukowana została w ich nowym zakładzie w okolicach dzisiejszego Kauflandu. Jest jeszcze kilka ich wyrobów w Cieszynie i co ciekawe część ma napis Cieszyn (20 lecie międzywojenne), a część Teschen (lata okupacji niemieckiej). W sumie to taki niemy świadek przemian politycznych zachodzących w Cieszynie.

Kawałek dalej mamy kilka przykładów cieszyńskiej moderny. Ten biały dom wybudowany został dla Zygmunta Żurawskiego, który po przejściu na emeryturę Wojewody Śląskiego miał tutaj zamieszkać i zwiększyć prestiż miasta. No taka willa dla celebryty. No ale z tego co wiem Pan Zygmunt niestety nie zamieszkał w tym pięknym domu.

Nieco dalej dzisiejszy MOSiR i schronisko młodzieżowe. Niektórzy pewnie jeszcze pamiętają, że mieściło się tutaj kino „Zacisze”. Ciekawe ile cieszyniaków chodziło tutaj do kina nie na film 😃. Budynek ten powstał jednak jako dom żołnierza im. J. Piłsudskiego i zbudowali go żołnierze 4 PSP.

Ciut dalej widzimy pozostałości koszar cieszyńskich ale tak jak mówiłem to na inną okazję. No może wspomnę tylko o bloku pod nr 30A (Chyba bo tam to się nawet listonosz gubi 😃 ). To budynek 11. i 12. kompani k.k. Landsturm-Bezirks-Commando Nr. 10. Może fakt na inny raz bo zanim to wytłumaczę to zaśniecie.

Przed zakazem przejścia, spowodowanego osuwiskiem jest jeszcze sporo pięknych budynków, a na końcu niepozorna kapliczka. Nigdzie nie mogę znaleźć o niej pewnych info. Hmmm ciekawe taka tajemnicza kapliczka.

No to gratulacje dla wytrwałych co aż do końca doczytali. Jak widać wystarczy spacer po jednej ulicy by znaleźć trochę ciekawostek ale to już na zupełnie inną historię i trip

3 odpowiedzi na “Błoga ulica Błogocka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *