Kategorie
Bez kategorii

Żelazny powiew nowoczesności.

Dzieje człowieka to historia wynalazków. Wiele z nich wykorzystujemy przez setki kolejnych lat. Niektóre przyczyniają się do ułatwienia codziennych, błahych spraw, lecz część z nich niesie ze sobą o wiele więcej. Ja określam je mianem nośników cywilizacji. Tak jak początkiem osiadłego trybu życia stało się opanowanie hodowli i uprawa roślin, tak kolejną wielką rewolucję przyniosło pismo oraz druk, a dziś wynalazek Internetu wydaje się być szczytem dostępnej ogółowi technologii. Na osi czasu wyznaczającej dzieje człowieka można zaznaczyć wiele punktów, które doprowadzały do niemal rewolucyjnego skoku cywilizacyjnego. Jednym z takich momentów z pewnością było wynalezienie kolei żelaznej, a co za tym idzie pociągów. To tymi pojazdami przez lata, dziś także, możliwy jest transport towarów, ludzi, ale także myśli i idei poruszających się po śladzie stalowej szyny. Kolej była nośnikiem, natomiast dworce zaś punktem odbioru cywilizacyjnego skoku.

Maszyna ruszyła! Najpierw powoli jak żółw ociężale w Wielkiej Brytanii, później rewolucja przemysłowa gnała przez świat właśnie za pomocą kolei i parowozów. Ten szczyt techniki dotarł również do Cieszyna. 39 lat po skonstruowania pierwszego parowozu tzw. Rakiety Stephensona w 1829 roku do stołecznego miasta Księstwa dotarł pierwszy pociąg. Jak donosi Gwiazdka Cieszyńska był to skład prowadzony przez parowóz Salamander. Ten nie przywiózł jeszcze ludzi pragnących odwiedzić nadolziańskie miasto, lecz dostarczył materiał do budowy dworca. Całość budowy rozpoczęła się już w 1867 roku we wrześniu. Sygnałem obwieszczającym wszem i wobec fakt, że Cieszyn doczeka się kolei były wystrzały moździerzowe ze wzgórza zamkowego. To już wskazuje na rangę tego wydarzenia. Budowę traktu kolejowego ukończono w 1869 roku i od tego momentu na tej trasie kursowały dwie pary pociągów dziennie. Były to składy osobowo -towarowe. O rozwoju linii świadczyć może przyrost połączeń, gdyż w 1875 roku przez Cieszyn przejeżdżało już 55 składów dziennie.

Pytając dziś cieszyniaków o dworzec kolejowy zdecydowana większość pokieruje nas na ul. Hajduka. Mieszkańcy czeskiej strony skierowali by nas na ul. Dworcową. Jednak niemal sto lat temu sytuacja prezentowała się nieco inaczej. Pierwszy dworzec kolejowy Cieszyna powstał przy ul. Jabłonkowskiej. Mniej więcej na przeciw dzisiejszej stacji benzynowej oraz sklepu wielkopowierzchniowego (TESCO). To tam postawiono budynek otwarty w 1870 roku. Właśnie do budowy tego obiektu przytransportowano materiały pierwszym pociągiem jaki zawitał do stołecznego miasta. Obiekt był typowym budynkiem dworcowym jakich w Austro – Węgrzech było sporo. Pewien znany i lubiany kucharz, podróżnik zaryzykował, moim zdaniem trafną tezę, że patrząc na dworzec jest w stanie odgadnąć, czy znajduje się na terenie upadłej w 1918 roku monarchii. Cieszyńska kolei oraz dworzec były częścią powstającego traktu łączącego Bogumin z Koszycami. Od 1873 roku kierownikiem ruchu cieszyńskiego odcinka tego jakże istotnego połączenia był Franz Illich. Ten urzędnik kolejowy i działacz społeczny doczekał się nawet honorowego obywatelstwa miasta oraz nazwania jednej z ulic jego imieniem. Dziś ulica ta znajduje się po czeskiej stronie Cieszyna jednak po licznych przebudowach nosi nazwę Moskiewskiej oraz Čapkovej.

Już 6 lat po wzniesieniu budynku dworcowego okazał się on zbyt mały. Postanowiono zatem wybudować większy, bardziej okazały i reprezentacyjny gmach. Pod budowę wybrano miejsce niemal na przeciw pierwszego budynku. Już w 1889 roku Cieszyn mógł cieszyć się z nowego dworca przy ul. Dworcowej. To oczywiście ten znany nam do dziś. W starym budynku urządzono pierw biura kolei koszycko – bogumińskiej, później pełnił on rolę magazynu, aż w 1962 roku został wyburzony, by na jego miejscu powstać mogły tory rozrządowe. Dziś w pierwotnej lokalizacji nie zostało z budynku nic. Jednak kilka elementów udało się zachować. O tym nieco dalej.

Na nowym dworcu kwitło życie. Był to nie tylko punkt wsiadania i wysiadania pasażerów. Istniała tutaj także restauracja. Rangę cieszyńskiej stacji z pewnością podnosił fakt, że przez pewien czas zatrzymywał się tutaj słynny Orient Express, pokonujący trasę Berlin – Stambuł. Cieszyński dworzec gościł w swych progach także znamienitych gości. To właśnie budynek dworcowy był pierwszym, który widzieli podczas swych wizyt Wilhelm II Hohenzollern, car Bułgarów Ferdynand I Koburg, czy austriaccy cesarzowie Franciszek Józef oraz Karol I.

Dworzec to oczywiście nie tylko część pasażerska z kasami i peronami. To także towarowe zaplecze z magazynami i licznymi bocznicami. Właśnie w to miejsce wycelowano bomby, które spadły 2 maja 1945 roku na infrastrukturę kolejową, skutecznie uniemożliwiając dalszą wywózkę dóbr z trzynieckiej huty wojskom niemieckim. Do dworca przylegał także urząd pocztowy. W szczytowym momencie przy infrastrukturze kolejowej zatrudnionych było 200 pracowników. Dziś budynek jest pięknie odnowiony jednak zachował swój XIX wieczny klimat poprzez zadbanie o drobne elementy dekoracji i oczywiście niepowtarzalny styl Austro – Węgierskich dworców.

Część z czytelników może dziwić się, że w opisie piszę wciąż o cieszyńskim dworcu, który znajduje się dziś po stronie czeskiej. Przecież stacja kolejowa Cieszyn znajduje się na ul. Hajduka. Jest to oczywiście prawda jednak budynek, który dziś wszyscy kojarzą z podróżą pociągiem nie był od początku głównym dworcem miasta. Powstały w 1888 roku obiekt pełnił tylko funkcje pomocnicze dla głównego dworca. Stacja z początku nie nazywała się oczywiście Cieszyn lecz Teschen-Boberthal, czyli Cieszyn- Bobrówka. Usytuowany przy jednotorowej linii Kolei Miast Śląskich funkcjonował w cieniu swego większego brata za Olzą, aż do 1920 roku, kiedy to przez podział miasta stał się głównym dworcem dla Cieszyna. Sytuacja ta nie uległa już zmianie, z przerwą na lata 1938 – 1945 kiedy miasto powtórnie złączono. Dziś odnowiony znów budzi zainteresowanie dzięki remontowi linii kolejowej, ale także samego budynku. Co ciekawe to tutaj możemy znaleźć ślad najstarszego, nieistniejącego budynku stacyjnego. Są to filary podtrzymujące zadaszenie od strony peronów. Widnieje na nich napis Teshen 1878 i pochodzą właśnie z dworca przy ul. Jablonkovskiej.

Kolej przez lata przewoziła ludzi, towary czy pocztę. To było jej główne zadanie, jednak wraz z setkami pakunków, skrzyń i ładunków przywoziła powiew nowoczesności. Dawała możliwość podróży, łączność ze światem. Po prostu była cywilizacyjnym nośnikiem, a dworce były bramą do tej nowej ery. Jest jeszcze wiele kolejowych zabytków wokół nas, ale to już na inną historię i trip.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *