Kategorie
Tripy po Księstwie

Zajoncowa Górka

Wczoraj wybraliśmy się na spontaniczny spacer, by chłonąć budząca się do życia przyrodę. Była to nasza kolejna wizyta w tym miejscu. Mowa tu o „Zajoncowej Górce” w Ogrodzonej. Miejsce urokliwe zapomniane przez świat, gdzie zieleń połyka powoli wszędobylskie śmieci. Wysokość górki i fakt, że wokół znajduje się sporo domostw, postanowiono wykorzystać i ustawiono na szczycie dwa maszty radiowe.

Minęliśmy każdy z masztów i na samym końcu trafiliśmy do niewielkiej kapliczki. Przyjeżdżamy tu raz za czasu i za każdym razem trafiamy na małe poruszenie. Jak się dowiedzieliśmy z rozmowy z napotkanym panem, 3 maja odbywa się tam nabożeństwo majowe, więc to poruszenie było spowodowane przygotowaniami do tegoż wydarzenia.

Okazuje się, że ta kapliczka stojąca na szczycie została postawiona przez Panią Zajoncową z ostatniej woli jej zmarłego męża w 1898 roku. O czym wspomniała nawet Gwiazdka Cieszyńska opisując wmurowanie kamienia węgielnego 17 mają 1989roku. 11 września została poświęcona i od tamtej pory odbywały się tam głównie nabożeństwa majowe.

„We wtorek, 17 maja 1898 roku założono na najwyższem miejscu naszej wioski, na „Zajoncowej górce” obok kościoła kamień węgielny pod kaplicę poświęconą Opatrzności Bożej, którą buduje według woli swego nieodżałowanego męża, śp. Jerzego Zajoncu, zacna wdowa, pani Anna Zajoncowa. Jest to już drugie większe dzieło, które zgasły w Panu ku pomnożeniu chwały Bożej swoim dziedzicom wykonać polecił. Kaplica ta będzie daleko i szeroko widziana i przyczyni się bardzo do upiększenia całej okolicy.”

W latach 70 miejsce to podupadło i stało się ruiną, lata bez remontu zrobiły swoje. W końcu i kapliczka doczekała się gruntownego remontu. I znów mogła cieszyć oko mieszkańców.

W 2013 roku przeprowadzono kolejną renowację. Naprawy doczekało się również wnętrze, które dostępne jest tylko kilka razy w roku, kontynuując tradycję nabożeństw majowych w plenerze.

Sama kapliczka w środku skrywa niewielki ołtarzyk z krzyżem oraz dwa obrazy Chrystusa Pasterza. Na stronie parafii w Ogrodzonej znaleźliśmy trochę informacji o tym urokliwym miejscu.

Sprzed kapliczki rozciąga się przepiękny widok na pola Ogrodzonej oraz Górę Chełm. Przy dobrej widoczności podziwiać też można pasmo czeskich gór.

Kto wie ile jeszcze takich małych ciekawostek jest w naszej okolicy, i jakie jeszcze skrywają one tajemnice, ale to już na zupełnie inną historię i trip…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *